Úgy kezdődött, hogy kaptam néhány lebontani való igazi natúr színű szúrós gyapjú kardigánt, amiket iziben elkezdtem bontogatni.. Közben láttam a boltokban a húsvéti tojásfestékeket. O-ó! Itt az ideje a kísérletezésnek gondoltam. Néhány méter fonal, négyszínű tojásfesték, mikró, és kész. Bár nem az én színvilágom, de a kísérlet épp erre való. Megtudtam hogy szépen fest, és nem ereszt (talán) a színe:
Ezzel egyidejűleg fonogattam csak úgy natúran a nemrég vásárolt ausztrál merino gyapjúmat. Élveztem a laza szerkezetét, meg persze kicsit féltem a roving-festéstől. Mint utóbb kiderült nem alaptalanul. No de az előbbi kis próbákon felbuzdulván, letekertem szépen azt a néhány méter fonalacskát (ami nagyon szépnek tűnt), és gondoltam most következzen a Boleró italpor, mert hát inkább a pasztell. Cola, és kékszőlő. Youtub-on ezeregy videót megnéztem, az előző kísérlet jó lett, be a mikróba (minek is?). No de mikor kivettem! Az én gyönyörűen megfont fonalam úgy összeugrott, kukacosodott, filcesedett, hogy száradás után alíg bírtam szétválasztani. Feltaláltam a buklé fonál készítését :(. Az egészben a szerencse, hogy csak ennyi veszett kárba.
Következzen a roving! Megmaradt előző napi tojásfesték zöld, kék, sárga, a friss bontású piros, kis kutyulás hogy barna-lila átmenetes legyen. No de a festék nem így gondolta, így megállapíthattam, hogy nem lehet a bekevert festéket tárolni, mert elveszti az erejét. Az egész rózsaszínes árnyalatú lett! Mit neki kék meg zöld! Na és a roving, ami elővigyázatosságból megint csak egy picike darab (hála a jó Atyának), annyira összetömörödött, filcesedett, hogy minden erőmet össze kellett szednem, hogy valamelyest fel tudjam lazítani száradás után. Valószínű sokat nyomkodtam, meg a mikró, vagy nem tudom. Képet abban az állapotában nem készítettem, eléggé fel voltam indulva. Azért valamennyire fellazítottam a göndörödő szálakat, és csakazért is megfontam, jó vékonyra! Kétszálasara cérnáztam, és végülis tetszik a végeredmény, de igazán megszenvedtem 15 g, kb 52 m fonalért! :))
A legfrissebb kísérletem tárgya ezek után a Columbus ruhafesték több színű árnyalata, 5 dkg-nyi roving folpackban, hagyományosan vízben főzve. Óvatosan kezelve, hogy ne tapadjon össze.
A színárnyalatoktól eltekintve (amik jóval hidegebbek lettek, és kékes helyett barnásra számítottam), ez már azért olyan lett amilyet vártam. A szálak is 'normálisak' és szép lazák maradtak.
Itt tartok most, és nem adom fel. Minden jó valamire... :D
Szépek a színeid , és nekem tetszik a nyakbavaló .A festés nem egy egyszerű dolog .Sokszor egészen más lesz az eredmény , mint amit szerettünk volna .Ezt a mikrós módszert még nem próbáltam , de érdekes .
VálaszTörlésKöszönöm.
VálaszTörlésNagyon egyszerűnek tűnt, sok felvételt megnéztem:
http://www.youtube.com/watch?v=V1gE6yYETUw
http://www.youtube.com/watch?v=4ynWafkIj0U&feature=related
Nem tudom mi lehetett az oka, hogy egyszer jól sikerült, máskor meg összement a gyapjú. Talán kevés volt a folyadéktartalma.
Köszönöm én is a videókat , megnézegettem .Hamarosan kipróbálom .:)
VálaszTörlésFőzős módszerrel szoktam pácolni a fonalat , ezzel nem volt gondom eddig .A hőmérséklet különbségre kell nagyon figyelni , mert attól összeugorhat a fonal .
A mikrósnál lehet , hogy a folyadéktartalom a gond .Egyforma fonalnál lett más eredményed ?
A mikróba a saját fonású, és a fonás előtti gyapjúm lett szinte használhatatlan. A bontott használt azonosítatlan gyapjúfonalnak nem ártott, az jól sikerült. De kevés az összehasonlítási alap, még lehet hogy próbálkozom majd.
VálaszTörlés